Rok 2014

Zapraszamy na wystawę
2014-12-01

Zapraszamy serdecznie na wystawę Mieszkańcy podsumowującą ponad dwuletni projekt fotograficzny portretujący mieszkańców niezwykłych miejsc: poznańskiego osiedla Sołacz oraz magicznej miejscowości Nekielka na trasie Poznań-Września.

więcej ...
Odbiór odpadów w 2015 roku
2014-11-25

Zostaliśmy poproszeni przez GOAP o przekazanie Państwu informacji na temat odbioru odpadów komunalnych po 1 stycznia 2015 roku. Z treścią przekazanych zasad można się zapoznać tutaj.

więcej ...
Rusałka - temat gastronomii nadal nie rozwiązany
2014-11-10

Na początku sierpnia po rozmowie właściciela smażalni - Jerzego Woźniaka z prof. Grzybowskim - szefem Familijnego Poznania zarówno bywalcy Ośrodka Rusałka, jak i POSiR byli pełni optymizmu i nadziei na pozytywne zakończenie sporu, jaki zaistniał po objęciu w trybie awaryjnym administrowania Ośrodkiem Wypoczynkowym Rusałka przez fundację Familijny Poznań.

więcej ...
Co się dzieje z planami zagospodarowania Sołacza?
2014-11-09

11 maja 2010 roku Radzie Miasta Poznania nie udało się uchwalić planu zagospodarowania przestrzennego dla Sołacza. Projekt planu był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Do porozumienia jednak nie doszło, gdyż radni nie zgodzili się na całkowitą zabudowę otuliny parków Sołackiego i Wodziczki.

więcej ...
Zaduszki Sołackie
2014-10-25

Zapraszamy na siódme Zaduszki Sołackie w dniu 2 listopada o godzinie 20.00 do kościoła pw. św. Jana Vianney. Gospodarzem koncertu tradycyjnie będzie Sołacki Chór Kameralny pod dyrekcją Marianny Majchrzak.

Wystąpią również soliści: Anna Malesza - skrzypce, Adam Kutny - bas-baryton i Michał Francuz - fortepian.

Przybyło sprzętu w osiedlowej siłowni
2014-10-25

Zainstalowano nowe urządzenia do gimnastyki przy skrzyżowaniu ulic Nad Wierzbakiem i Wojska Polskiego.

Ufundowana przez Radę Osiedla Sołacz siłowania zewnętrzna jest teraz nie mniej atrakcyjna niż podobne obiekty w innych częściach Poznania.

Budżet Obywatelski
2014-10-10

Pozostało już niewiele czasu, aby oddać głos w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015 (do niedzieli 12.10.2014). Można załosować przez Internet tutaj.

Wybory samorządowe - gdzie głosujemy?
2014-10-06

Tym razem cały Sołacz będzie głosował 16 listopada w Gimnazjum nr 63 przy ulicy Drzymały, choć w dwóch obwodach. Szczegóły tutaj.

Konsultacje w sprawie Golęcina i Rusałki - otrzymaliśmy pełną wersję raportu
2014-10-02

Otrzymaliśmy pełną wersję raportu z konsultacji społecznych poświęconych koncepcji zagospodarowania Golęcina i Rusałki. Można się z nią zapoznać - tutaj. Jest to bardzo obszerne zestawienie wyników badań przeprowadzonych przy wykorzystaniu całej gamy metod i technik statystycznych. Zawiera bardzo wiele informacji różniących się zarówno charakterem jak i wagą gatunkową. Kto będzie szukał w tym materiale jakiejś spójnej myśli traktującej omawiany teren kompleksowo, od podstaw, na pewno znajdzie koncepcję siedmiu jeżyckich rad osiedli, o której pisaliśmy tutaj, a którą autorzy raportu umieścili w swoim opracowaniu.

więcej ...
Konsultacje zakończone
2014-09-17

Powstał raport z konsultacji społecznych poświęconych koncepcji zagospodarowania Golęcina i Rusałki - zobacz tutaj. Informacje o tym znalazły się między innymi w Głosie Wielkopolskim i w Gazecie Wyborczej.

więcej ...
W niedzielę 7 września ostatni Koncert Sołacki
2014-09-01

W następną niedzielę zapraszamy już po raz trzeci na prezentację dokonań artystycznych uczniów Gimnazjum nr 63 z ul. Drzymały na Sołaczu. W tym ostatnim już koncercie nie wystąpią profesjonalni muzycy, lecz najbardziej umuzykalniona młodzież uczęszczająca do sołackiego Gimnazjum.

Udział wezmą również młode piosenkarki ze Szkoły Podstawowej nr 4 ze Swarzędza.

Remont kanalizacji
2014-09-01

Aquanet rozpoczął na Sołaczu modernizację kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Inwestycja obejmie ulice zaznaczone na mapce zamieszczonej obok, a realizacja potrwa do czerwca 2016 roku. Większość odcinków wymaga wzmocnienia metodą palowania.

W następną niedzielę Filip Popów i Szymon Płachciński
2014-08-29

W niedzielę 31 sierpnia o godzinie 18.00 w ramach Koncertów Sołackich na tarasie restauracji Meridian wystąpią Filip Popów i Szymon Płachciński z zespołu Ogień. Koncert jest zatytułowany Dwa głosy, dwie gitary - wspólna pasja. Usłyszymy przeboje muzyki rozrywkowej, a muzycy zaproszą Państwa do wspólnego śpiewania.

Społeczna koncepcja zagospodarowania Golęcina i Rusałki
2014-08-28

Powatała społeczna koncepcja zagospodarowania Golęcina i Rusałki. Jest ona zgodna ze Stanowiskiem Rady Osiedla Sołacz w sprawie przyszłości Golęcina i Rusałki, które zaprezentowaiśmy na tej stronie w czerwcu - zobacz artykuł.

więcej ...
W następną niedzielę recital Andrzeja Lajborka
2014-08-17

W niedzielę 24 sierpnia zapraszamy na recital Andrzeja Lajborka z towarzyszeniem Jacka Skowrońskiego - piano. Koncert jest zatytułowany Późne popołudnie.

W niedzielę 17 sierpnia występ zespołu Staropolanie
2014-08-12

W niedzielę 17 sierpnia w o godzinie 18.00 w ramach Koncertów Sołackich zobaczymy Zespół Tańca Ludowego Staropolanie Wielkopolska. Koncert jest zatytułowany Meridian malwami malowany czyli folklor w Koncertach Sołackich.

Relacja z poprzedniego koncertu w Winogradzkiej Telewizji Kablowej tutaj.

Spotkanie z Kulturą i Sztuką w Ogrodach Działkowych
2014-08-11

Komisja Polityki Społecznej OZ PZD oraz Klub Seniora działający przy OZ w Poznaniu w porozumieniu z pomysłodawcą: poetą i kompozytorem Zbigniewem Roth zapraszają do ROD im. ks. Leona Przyłuskiego w Poznaniu, ul. Dojazd/Lutycka na Spotkanie z Kulturą i Sztuką w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w dniu 20 września (sobota) 2014 r. o godzine 15:00.

więcej ...
W najbliższą niedzielę piosenki Anny Jantar i Ireny Jarockiej
2014-08-06

W niedzielę 10 sierpnia w o godzinie 18.00 w ramach Koncertów Sołackich najpiękniejsze piosenki z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej zaśpiewa Krystyna Dera z zespołem Cykady.

Program tegorocznych Koncertów tutaj.

Strefa Kultury Sołacz
2014-08-03

W Lasku Golęcińskim rozpoczęła działalność Strefa Kultury Sołacz - inicjatywa Good Time Radio.

Organizator sprawdził się już podczas tegorocznych Agronaliów, a teraz otrzymał od Uniwersytetu Przyrodniczego szansę na zrobienie na terenie tej uczelni czegoś większego.

Na zdjęciu obok - namiot o powierzchni 600 m2, dzięki któremu zabawa może trwać nawet przy złej pogodzie.

O klinach zieleni w Głosie Wielkopolskim
2014-08-01

Bardzo dobry artykuł na temat ochrony klinów zieleni ukazał się w Gazecie Wyborczej czytaj tutaj. W obronie tego unikatowego systemu wystąpił również Głos Wielkopolski czytaj tutaj.

3 sierpnia wystąpi zespół Arete w nowym repertuarze. Konferansjerka - Zbigniew Grochal
2014-07-29

W najbliższą niedzielę zapraszamy na koncert związany z rocznicą św. Jana Vianney - patrona sołackiej parafii - a jednocześnie ze świętem sołackiej społeczności. Usłyszymy zespół Arete, który zatytułował swój występ Niech życie trwa. Słowo wiążące - dawno niewidziany, ale zawsze oczekiwany Zbigniew Grochal.

Program tegorocznych Koncertów tutaj.

O Rusałce w Gazecie Wyborczej
2014-07-27

Okoliczności wyboru Familijnego Poznania na administratora Ośrodka Wypoczynkowego Rusałka zostały ukazane w artykule Seweryna Lipońskiego w Gazecie Wyborczej tutaj.

więcej ...
W niedzielę 27 lipca zapraszmy do wspólnego śpiewania
2014-07-22

W najbliższą niedzielę o godzinie 18.00 na tarasie Restauracji Meridian będziemy uczestniczyli w eksperymencie. Będzie on odpowiedzią na sygnały płynące od stałych bywalców dotychczasowych koncertów. W ich mniemaniu najprzyjemniejsze były te występy, podczas których publiczność mogła swoim śpiewem towarzyszyć występującym muzykom. Stąd pomysł, żeby jeden wieczór w całości poświęcić wspólnemu śpiewaniu. więcej ...

W Gazecie Wyborczej o Zachodnim Klinie Zieleni
2014-07-21

Tereny zieleni i tereny otwarte są zasobem nieodnawialnym. Czy Poznań stać na utratę tego zasobu? Takie retoryczne pytanie zadaje architekt krajobrazu Anna Gałecka-Drozda autorka ciekawego artykułu w Gazecie Wyborczej czytaj tutaj.

W następną niedzielę zapraszmy do krainy pieśni operowo-operetkowej i rozrywkowej
2014-07-14

W następną niedzielę o godzinie 18.00 na tarasie Restauracji Meridian wystąpią Pasjonaci Pięciolinii. W tym roku do Krzysztofa Jahnsa - bas, Karola Bochańskiego - tenor i Marcina Dęgi - piano dołączą Izabella Błasiak - sopran i Małgorzata Frąckowiak - mezzosopran, a konferansjerkę poprowadzi Teresa Brodniewicz.

Program tegorocznych Koncertów tutaj.

W następną niedzielę koncert Country
2014-07-10

W następną niedzielę o godzinie 18.00 na tarasie Restauracji Meridian wystąpi zespół Country Spiders Group.

Program tegorocznych Koncertów tutaj.

XVII Koncerty Sołackie
2014-06-30

Już w następną niedzielę o godzinie 18.00 na tarasie Restauracji Meridian rozpoczną się Koncerty Sołackie. W tym roku zaczynamy mocnym uderzeniem: wystąpi znany stałym bywalcom big band Peters Band z Kaźmierza pod dyrekcją Piotra Pospiesznego.

Program tegorocznych Koncertów tutaj.

więcej ...
Budżet Obywatelski 2015
2014-06-20

Zakończył się pierwszy etap Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 - zgłaszanie propozycji przez mieszkańców. Wpłynęło 207 projektów.

więcej ...
Stanowisko Rady Osiedla Sołacz w sprawie przyszłości Golęcina i Rusałki
2014-06-19

Trwają konsultacje społeczne na temat przyszłości Golęcina i Rusałki. Poznaniacy mogą się wypowiedzieć na temat zmian oczekiwanych na tym wyjątkowym obszarze. Jako Rada Osiedla Sołacz mamy następujące uwagi ogólne:

więcej ...
Nad Rusałką coraz ciekawiej
2014-06-17

Przypomnijmy, że smażalnie widoczne na zdjęciu obok są obecnie jedynymi punktami handlowymi oferującymi posiłki i napoje nad jeziorem Rusałka. Możliwość ich dalszej egzystencji wydawała się zagrożona, ale jak się okazuje, tylko część obiektów stoi na terenie zarządzanym przez POSiR. Pozostała część znajduje się bowiem na terenie zarządzanym przez Zarząd Lasów Poznańskich, zaś właściciele smażalni mają z nim podpisane wieloletnie umowy na prowadzenie działalności handlowej.

więcej ...
Zaproszenie na koncert
2014-06-15

Zapraszamy na koncert, który odbędzie się w dniu 21 czerwca o godzinie 20.00 w naszym kościele. Wystąpią: Sołacki Chór Kameralny i zespół solistów Lumen Vocale.

więcej ...
Familijny Poznań zaczyna od niszczenia
2014-06-14

Niestety myliliśmy się uważając, że preferującego zakulisowe działania Familijnego Poznania nie można traktować poważnie.

więcej ...

Debata w sprawie Golęcina i Rusałki
2014-06-14

W Hotelu Olimp na Golęcinie odbyły się dziś warsztaty kreatywne - debata poświęcona Golęcinowi i Rusałce. Wzięło w niej udział około 100. osób.

więcej ...
Kolorowe ławki
2014-06-07

Jan Rogala - najmłodszy stażem członek Rady Osiedla Sołacz (wszedł na miejsce Tadeusza Dziuby) zaznaczył swoją aktywność malując ławki na placu gier i zabaw przy ulicy Wojska Polskiego. Jako artysta plastyk - absolwent poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego - nadał ławkom indywidualny wyraz.

Zaproszenie Parku Tenisowego
2014-06-07

Park Tenisowy Olimpia zwrócił się do nas z prośbą o udostępnienie zaproszenia do wzięcia udziału w turnieju tenisowym ATP Challenger Poznań Open. Zaproszenie jest skierowane do dzieci i młodzieży zainteresowanej podawaniem piłek. Dla chętnych przewidziano atrakcje zobacz afisz.

Festyn w Domu Młodzieży
2014-06-01

Mieszkańcy Sołacza licznie wzięli dziś udział w festynie w Domu Młodzieży. Serca widzów podbiła Julia Mężyńska ze Swarzędza (na zdjęciu).

Zabierzmy głos w sprawie Golęcina i Rusałki
2014-05-29

Miasto Poznań postanowiło zapytać mieszkańców o przyszłość Golęcina i Rusałki. W Internecie pojawiła się ankieta: (tutaj link), która umożliwia zabranie głosu wszystkim mieszkańcom.

Wypełnienie formularzy nie zabiera dużo czasu, dlatego namawiam Państwa do wzięcia udziału.

więcej ...
Co dalej z Rusałką?
Familijny Poznań myśli, że Poznaniacy nie wyciągają wniosków?
2014-05-24

Po rezygnacji dzierżawców z administrowania ośrodkiem POSiR nad Rusałką (po upływie pół roku obowiązywania umowy) należy wrócić do punktu wyjścia i zadać sobie pytanie: czy Miasto Poznań, właściciel nieruchomości, powinno wynająć ośrodek, odkładając nieuniknione inwestycje na później, czy najpierw dokonać inwestycji i dopiero później znaleźć administratora?

więcej ...
Golęcin - według nas komunikacja koniecznie z ulicy Niestachowskiej
2014-05-18

Ostatnio wiele się słyszy i czyta w mediach na temat zagospodarowania Golęcina po przejęciu tego terenu przez Miasto. Szczególnie ważne jest zaprojektowanie komunikacji.

Pracownia Urbanistyczna sporządziła trzy warianty dojazdów do obiektów sportowych. Niestety wszystkie złe.

więcej ...
Festyn Rodzinny w Domu Młodzieży
2014-05-18

Księża Salezjanie i grono pedagogiczne Domu Młodzieży przy ulicy Wojska Polskiego zapraszają na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w dniu 1 czerwca. Imprezę poprzedzi msza święta o godzinie 11.15. W programie festynu znajdzie się jak zwykle sport, zabawa i występy zespołów muzycznych oraz poczęstunek dla uczestników festynu.

więcej ...
Budżet Obywatelski 2015
2014-05-10

Stowarzyszenie Ulepsz Poznań zaprasza na spotkanie informacyjne połączone z debatą na temat zasad działania Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Ich celem jest stworzenie Mapy Potrzeb Lokalnych – dokumentu obrazującego główne priorytety rozwojowe osiedli.

Spotkanie, na które zaproszeni są mieszkańcy Sołacza i Winiar, odbędzie się o godzinie 18.00 w poniedziałek 12 maja w Gimnazjum nr 63 przy ulicy Drzymały 4/6.

Zwiedzanie Ogrodu Dendrologicznego 11 maja o godz. 15
2014-04-28

Zapraszamy do zwiedzania Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w dniu 11 maja o godzinie 15.00. Naszym przewodnikiem będzie jego kierownik - dr inż. Tomasz Maliński. Spotykamy się na parkingu przy Olimpii (przy ulicy Warmińskiej).

więcej ...
Kocert chóralny 27 kwietnia
2014-04-19

Sołacki Chór Kameralny oraz zespół solistów Lumen Vocale - obydwa pod dyrekcją Marianny Majchrzak - zapraszają na wspólny koncert zespołów, który odbędzie się w naszym kościele parafialnym p.w. św. Jana Vianney w Święto Miłosierdzia 27 kwietnia na godzinę 19.30.

Koncert będzie wkładem sołackiej parafii w obchody kanonizacji Papieża Jana Pawła II.

Bezpieczny rower
2014-04-04

Poznańska Policja przygotowała program prewencyjny Poznański rower – bezpieczny rower. Celem akcji jest zabezpieczenie rowerów przed kradzieżą.

Harmonogram znakowania rowerów znajdziecie Państwo tutaj, a ze szczegółami akcji można zapoznać się tutaj.

Nowe chodniki - po Mazowieckiej Grudzieniec
2014-03-15

W tym roku zaplanowano dokończenie remontu chodnika ulicy Mazowieckiej na odcinku od ulicy Pomorskiej do Niestachowskiej. Wykorzystane zostaną w tym celu środki Rady Osiedla Sołacz, a resztę sfinansuje Zarząd Dróg Miejskich.

Następnym w kolejności będzie chodnik ulicy Grudzieniec.

więcej ...
Zielona ławeczka
2014-03-06

Fundacja BOŚ uruchomiła nowy projekt Zielona Ławeczka, który powstał z myślą o mieszkańcach i ich osiedlach. zobacz plakat

więcej ...
Wnioski do projektu Studium
2014-02-18

Rada Osiedla Sołacz podjęła uchwałę i przesłała swoje uwagi do powstającego PROJEKTU STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA POZNANIA.

Jest to bardzo istotny dokument planistyczny, który określa politykę przestrzenną miasta na najbliższe lata, aż do uchwalenia kolejnego studium. Nasze uwagi dotyczyły przede wszystkim pierścieniowo-klinowego układu zieleni, który jest cennym elementem planu miasta Poznania:

Uwaga generalna:

SPRZECIWIAMY SIĘ WPROWADZANIU ZABUDOWY W OBRĘBIE KLINÓW ZIELENI, STANOWIĄCYCH ISTOTNY WALOR STRUKTURY PRZESTRZENNEJ MIASTA. OCHRONA PIERŚCIENIOWO-KLINOWEGO UKŁADU ZIELENI POWINNA BYĆ JEDNYM Z PRIORYTETÓW NOWEGO STUDIUM.

więcej ...
Spotkanie rowerzystów nad Rusałką
2014-01-01

Nad Rusałką po raz czternasty Nowy Rok powitali rowerzyści. Piękna pogoda sprzyjała wspólnej wycieczce dookoła jeziora i radosnemu spotkaniu w smażalni u państwa Woźniaków. Gratulujemy organizatorom udanej imprezy i życzymy samych sukcesów w Nowym Roku.

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki