Golęcin - jaki dach na hali treningowej?

2017-02-27

W czwartek 23.02.2017 odbyła się konferencja prasowa w sprawie zagospodarowania Golęcina. Temat wywołał duże zainteresowanie mediów, które starały się scharakteryzować przedmiot konferencji - koncepcję społeczną. Jednym z głównych elementów dyskusji stała się propozycja pokrycia hali treningowej dachem zielonym. Zagadnienie jest ważne ze względu na to, że właśnie powstaje projekt tej hali.

Wypowiedział się w tej sprawie również wiceprezydent Tomasz Lewandowski. Niestety zaistniało pewne nieporozumienie, które wynika prawdopodobnie z braku wymiany informacji między stroną społeczną a Miastem. Pan Prezydent prawdopodobnie myślał, że chcemy aby pokryć halę dachem zielonym intensywnym, zwanym inaczej ogrodem dachowym - przykład na zdjęciu obok. Taki dach byłby rzeczywiście drogi nie tylko jako inwestycja, ale również w utrzymaniu. Dodatkowo pan Prezydent stwierdzając, że koszt hali na skutek zastosowania zielonego dachu podwoi się, zastosował swoistą figurę retoryczną. Mamy nadzieję, że nie była to złośliwość lecz środek ekspresji mówcy. Zostało to zresztą trafnie skomentowane na forum Radia Merkury.

My natomiast proponujemy dach zielony ekstensywny (przykład wyżej), który jest o wiele tańszy w założeniu i w eksploatacji, a posiada wszystkie zalety dachu zielonego, czyli cechy takie, jak:

  • redukcja i opóźnienie spływu opadów deszczowych do kanalizacji,
  • funkcja termoizolacyjna (akumulacja ciepła zimą i chłodzenie latem),
  • wydłużenie trwałości pokrycia dachu (dwu, a nawet trzykrotnie),
  • poprawa mikroklimatu wewnątrz hali,
  • oddziaływanie na mikroklimat otoczenia dzięki zmniejszeniu konwekcji i zwiększeniu ewaporacji (parowania),
  • pochłanianie szkodliwych gazów, kurzu i in.,
  • estetyka,
  • stworzenie środowiska do życia wielu gatunków flory i fauny.

Mamy nadzieję, że tę i inne rozbieżności uda się wyjaśnić w bezpośrednich, merytorycznych kontaktach z władzami Miasta.

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki