Organizacja ruchu na ulicy Dojazd

2016-10-25

Otrzymaliśmy pismo mieszkańca Sołacza w sprawie zmiany organizacji ruchu na ulicy Dojazd oraz Wojska Polskiego. Poniżej jego treść:

Ulica Dojazd - opis aktualnej sytuacji

Ulica Dojazd na odcinku od ul. Wojska Polskiego do Alei Solidarności to prosty i co rzadkie ponad 900 metrowy odcinek bez skrzyżowań z innymi ulicami. Niestety zachęca to kierowców do notorycznego znacznego przekraczania prędkości. Efektem tego są w ostatnich latach niebezpieczne kolizje drogowe będące bezpośrednim zagrożeniem dla pieszych, znajdujących się na chodniku nieodizolowanym ani fizyczną barierą ani odległością.

W ciągu ostatnich kilku lat powstały tu dwa duże budynki Uniwersytetu Przyrodniczego, a także nowe bloki mieszkaniowe. Ruch pieszy momentami w godzinach dziennych jest bardzo intensywny. Tłumy studentów wchodzą w kolizje z parkującymi częściowo na chodniku samochodami, które także tamują ruch samochodowy stojąc na jezdni co prowadzi do ogólnego braku komfortu nie tylko dla pieszych, ale też i kierowców, którzy próbują za wszelką cenę przejechać w obydwu kierunkach wąska już samą w sobie ulicą, a co dopiero z zaparkowanymi samochodami. Do tego dochodzi w ciągu tygodnia ruch przy przedszkolu i parkujące za wszelką cenę samochody rodziców.

Oczekiwane zmiany

  • uspokojenie ruchu samochodowego poprzez wprowadzenie fizycznych ograniczeń prędkości, jak wyniesione i oświetlone przejścia dla pieszych,
  • przesunięcie i dostosowanie aktualnego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Dojazd 30, bo obecne znajduje się kilkanaście metrów od nowo wybudowanego ciągu pieszego przy budynku Uniwersytetu, co powoduje notoryczne przechodzenie na dziko i zmyla kierowców oczekujących, że osoba przejdzie w wyznaczonym miejscu,
  • zwolnienie chodników dla pieszych, choćby poprzez wyznaczenie miejsc równoległych na ulicy esowanie lub wprowadzenie na całości lub choćby części omawianego fragmentu ruchu jednokierunkowego, co pozwoliłoby na wyznaczenie miejsc parkingowych na jezdni i zwiększeniu przepustowości chodników dla tłumów studentów. Być może też wyznaczenie ścieżek lub kontrpasów rowerowych.

Ulica Wojska Polskiego

Brakuje wyznaczonej drogi rowerowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej. Istnieje tam dużo niezagospodarowanego miejsca na budowę ścieżki wzdłuż terenów Uniwersytetu, która byłaby naturalnym przedłużeniem już istniejących ścieżek.

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki