Aquanet wyjaśnił przyczynę zatrucia Stawów Sołackich

2016-10-21

W dniu 18 października gościliśmy w siedzibie Rady Osiedla przedstawicieli Aquanetu, którzy przybyli, aby wyjaśnić nam przyczynę zatrucia Stawów Sołackich w lipcu 2016 r.

Zdjęcie obok zostało zrobione przez ekipę, która usuwała źródło awarii. Widać na nim śmieci, które ktoś wrzucił do studzienki na kanale sanitarnym przy ulicy Żeromskiego. Śmieci te (deska i szmaty) zatkały kanał, ścieki uległy spiętrzeniu i przedostały się do kanału deszczowego, który wpływa do Bogdanki i dalej do Stawów Sołackich.

Firma Aquanet przygotowała prezentację opisującą zdarzenie - do pobrania tutaj oraz drugą prezentację opisującą modernizację sieci sanitarnej wokół Parku Sołackiego, która ma właśnie zapobiegać przedostawaniu się ścieków sanitarnych do Stawów - do pobrania tutaj.

Przedstawiciele Aquanetu zapewnili, że dokonano przeglądu okolicznych studzienek sanitarnych i wykonano inne prace w celu zminimalizowania ryzyka powtórzenia się takiego zdarzenia. Poinformowali ponadto, że żadna infrastruktura kanalizacyjna nie jest odporna na takie działanie człowieka, jak celowe wrzucenie odpadów powodujących niedrożność kanalizacji ściekowej, które doprowadziło do opisanej awarii. Aquanet pokrył koszty uprzątnięcia i unieszkodliwienia śniętych ryb zgodnie z wnioskiem Zarządu Zieleni Miejskiej. Trwają uzgodnienia z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania w zakresie pokrycia części kosztów czyszczenia Stawów Sołackich (o czyszczeniu stawów pisaliśmy tutaj).

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki