Portret Sołacza i jego mieszkańców

2012-07-22

Pani Anna Gregorczyk - fotograf, redaktor - razem z Poznańską Grupą Fotograficzną INNA zamierza zorganizować plener fotograficzny dla grupy (8-9 osób), który skupiłby się na uchwyceniu historii i rozwoju Osiedla Sołacz, pokazując jego zakamarki i niepowtarzalny klimat. W odczuciu Grupy świetnie byłoby także sportretować osoby mieszkające na Sołaczu najdłużej, czy też prowadzące tu swoje firmy (np. gabinet lekarski, aptekę, kawiarnię bądź przedszkole).

Plener będzie mieć charakter swobodnego poruszania się po osiedlu i dokumentowania jego architektury, wydarzeń z życia mieszkańców, a także portretowania wybranych osób. Pierwsza próba realizacji tych planów maiała miejsce w piątek, 20 lipca. Artyści byli mile zaskoczeni otwartością mieszkańców na ich inicjatywę. Większą grupą pojawią się w dniach 4-5 sierpnia. W tej chwili nie mają żadnych planów wydawniczych wobec efektów takiego pleneru, chcą potraktować to jako próbę zmierzenia się z miejscem, czasem i ludźmi, żeby stworzyć subiektywny portret Sołacza.

Nasze osiedle było pokazywane na zdjęciach wielokrotnie, nie mniej, zdaniem Grupy INNA i Rady Osiedla Sołacz, dobrego nigdy za wiele.

Do tej pory INNA zrealizowała wspólnie jeden projekt skupiający się na obcokrajowcach, którzy z rożnych powodów zamieszkali w Poznaniu. Ich zdjęcia zdobiły okładkę publikacji naukowej Wydziału Socjologii UAM, a także były eksponowane na wystawie w winiarni Encantado przy ul. Szewskiej 7 w Poznaniu.

Adres mailowy Grupy jest następujący: igf.poznan@gmail.com

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki