Czwarty Sołacki Rajd Rowerowy

2010-03-30

Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1.04 do 30.04, w dni robocze od godziny 9.00 do 15.00, ale już od pierwszego maja - codziennie od godziny 10.00 do 18.00 i można go bezpłatnie zwiedzać wchodząc wejściem głównym od ulicy Niestachowskiej. Niedługo główne wejście będzie od ulicy Wojska Polskiego, bo Ogród Dendrologiczny zostanie powiększony aż do dawnej pętli autobusu 64 - do restauracji Pod Sosenką. Szkoła jazdy już otrzymała wypowiedzenie. Boisko piłkarskie pozostanie, a wysokie opłotowanie boiska posłuży równocześnie do oddzielenia terenu Ogrodu.

Ogród służy kształceniu studentów Uniwersytetu Przyrodniczego (wydziału leśnictwa, ogrodnictwa, ochrony środowiska, agroturystyki i biologii) w zakresie drzewoznawstwa i innych dyscyplin biologicznych. Oprócz działalności dydaktycznej w Ogrodzie Dendrologicznym realizowane są badania naukowe.

Jest też miejscem, gdzie w ramach edukacji przyrodniczej odbywają się spotkania z przyrodą dla dzieci przedszkolnych lub zajęcia z biologii prowadzone dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Pan dr inż. Tomasz Maliński - kierownik Ogrodu z pasją opowiadał o jego utrzymaniu, o trudzie pozyskiwania środków dla ciągłego rozwoju tej placówki, od 1996 roku stanowiącego samodzielną jednostkę w ramach Wydziału Leśnego.

Na terenie Ogrodu rośnie przeszło 900 taksonów (gatunków, odmian i form) roślin drzewiastych. Kolekcja zawiera przede wszystkim rośliny występujących w Polsce, ale sporo jest również roślin egzotycznych, które mają warunki bardziej sprzyjające niż np. w Ogrodzie Botanicznym.

Drugim miejscem, które zwiedziliśmy był Dom Młodzieży prowadzony przez oo. Salezjanów, gdzie zostaliśmy powitani przez dyrektora ośrodka - księdza Mariusza Słomińskiego i poczęstowani kiełbasą z grilla.

W Domu Młodzieży przebywa obecnie na stałe czterdziestu wychowanków. Wychowawcy starają się zapewnić dzieciom i młodzieży domową atmosferę. Na przykład dawna stołówka została wyremontowana i przyozdobiona wyhodowanymi przez wychowawców kwiatami. Uzyskała w ten sposób inny charakter. Nie używa się już nazwy stołówka, tylko jadalnia.

Jednym z elementów programu jest aktywny udział młodzieży w tworzeniu warunków ich pobytu w ośrodku. Wychowankowie uczestniczą w wielu pracach takich jak przygotowanie posiłków, porządkowanie ogrodu i placu zabaw.

W domu działa czteroosobowy zespół muzyczny, który ma na tyle wysoki poziom, że muzycy z Arki Noego zaproponowali mu nagranie płyty. Rzeczywiście gitarzysta zespołu, który zaprezentował nam swoje umiejętności, zrobił duże wrażenie. Jego gra i śpiew - bardzo swobodne pod względem technicznym i dojrzałe w wyrazie artystycznym - zasługują na brawa. Chłopak dużo ćwiczy - również pod okiem doświadczonego muzyka - wolontariusza. Oprócz tego uczy się na kucharza.

Do dyspozycji młodzieży jest jeszcze sala komputerowa i siłownia z profesjonalnym sprzętem. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić pomieszczenia Domu Młodzieży od piwnic po piętra.

Jak możemy pomóc w utrzymaniu i rozwoju Domu Młodzieży?

Można dostarczyć używaną odzież. Zostanie ona przeselekcjonowana i to, co nie będzie przydatne, otrzyma Caritas. Podczas zwiedzania oglądaliśmy magazyn takiej odzieży - wyprana i starannie odłożona na regałach. Swobodnie można ją dowieźć również od ulicy Góralskiej. Można również przekazać 1% podatku dla Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży KRS: 0000061527.

© Rada Osiedla Sołacz - - - stronę redaguje Krzysztof Piechocki